Gminny Ośrodek Kultury w Siennie

Informacje o kapeli

Doceniając osiągnięcia zespołów muzycznych, działających w Gminnym Ośrodku Kultury w Siennie, dyrektor J. Stępniakowski dążył do utworzenia kapeli instrumentalno-wokalnej, która wykonywałaby utwory o tematyce podwórkowej. Wśród mieszkańców miejscowości poszukiwał ludzi, którzy potrafili grać na różnych instrumentach. Pierwszym, do którego się zwrócił był Maksymilian Pryciak, muzyk samouk współpracujący z różnymi kapelami weselnymi z Powiśla. W nowym zespole grał na banjo. Ciekawostką jest fakt, iż sam własnoręczne wykonywał te instrumenty. Następnie do zespołu dołączył Stefan Górniak – skrzypek, grający na kontrabasie Marian Gruca i wokalistka Zofia Bidzińska. Pierwszy  skład zespołu: Jan Stępniakowski, Maksymilian Pryciak, Stefan Górniak, Marian Gruca, Zofia Bidzińska. W 1982 roku zespół przyjął nazwę  Kapela Podwórkowa „U Maxa” od imienia Maksymiliana Pryciaka i rozpoczął działalność muzyczną. Początkowe występy ograniczały się do udziału w uroczystościach lokalnych. Po raz pierwszy na szerszym forum kapela wystąpiła w Przysusze w Wojewódzkim Przeglądzie Folkloru i Sztuki Ludowej. Warto przypomnieć również udział w XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Przemyślu. W 1996 r. kapela została członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ratowania Folkloru Miejskiego (OSRFM).
W 1997r. zespół obchodził 15-lecie działalności i z tej okazji dał koncert w trakcie Międzywojewódzkich Prezentacji Kapel Weselnych. Wówczas muzykowali wszyscy zaproszeni na tę uroczystość członkowie występujący w zespole od chwili powstania. Uhonorowano również długoletnich członków kapeli Jana Stępniakowskiego i Maksymiliana Pryciaka. Otrzymali oni z rąk wojewody medale im. Oskara Kolberga. Kierownik zespołu otrzymał także list gratulacyjny dla całej kapeli.

W 1997r. kapela reprezentowała województwo radomskie i gminę Sienno na I Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Toruniu. Zespół otrzymał tam wyróżnienie, a nagrodę indywidualną uzyskała Agnieszka Stępniakowska – akordeonistka kapeli.
Podczas imprezy rozrywkowej „Mazowsze – Warszawie” kapela „U Maxa” wystąpiła na rynku Starego Miasta i jako jedyna reprezentowała dawne województwo radomskie, prezentując folklor miejski.

W tym okresie zespół wykonywał w większości utwory własne, których autorem tekstów i muzyki był Jan Stępniakowski.

autor: Jolanta Wlazłowska

(Dalsza część w opracowaniu).
 

dodał: Marzena Szafraniec
dodano: 2014.12.30 - 13:25

strona główna

Kalendarz imprez

09
maj

2021-05-09

Kabaret Jurki

06
sty

2021-01-06

Orszak Trzech Króli

11
lis

2020-11-11

Narodowe Święto Niepodległości - koncert online

05
wrz

2020-09-05

Narodowe Czytanie 2020

03
maj

2020-05-03

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

zobacz więcej

Polecamy
Gmina Sienno - Strona oficjalna
Mikroporady.pl - pomoc w zarządaniu firmą mikro


Gminny Ośrodek Kultury w Siennie
ul. Rynek 19
27-350 Sienno

tel 48 3786 062